Temizle
kapat
Online İşlemler
Temizle
kapat

Haber ve Duyuru Detay

17 Haziran 2021

TOROSLAR EDAŞ Silifke’nin Yeşilovacık Bölgesinde Bakım ve Onarımı Tamamladı

Toroslar EDAŞ, Mersin ili Silifke ilçesi turizm bölgesi olan Yeşilovacık bölgesinde yaza hazırlık kapsamında tüm bakım ve onarım işlemlerini tamamladı.

Bakım ve onarım çalışmalarına tüm hızıyla devam eden Toroslar EDAŞ, Mersin ili Silifke ilçesi turizm bölgesi olan Yeşilovacık bölgesinde de çalışmalarını tamamladı. Nem ve tozdan kaynaklı arıza yaşanabilen porselen izolatör yerine, silikon izolatör değişimi gerçekleştirildi. Faz-1 bakım çalışmaları ile OG hatlarında 353 adet silikon izolatör değişimi gerçekleştirildi. Yapılan bakımlarda mahalleye enerji sağlayan tüm trafo ve dağıtım binalarında bakım çalışmaları tamamlanarak arıza unsurlarından arındırıldı.

Yeşilovacık bölgesini besleyen Oğuzlar DM binası, SCADA kapsamına alınarak arızalara uzaktan müdahale desteği sağlandı. 2020 yılı ilk 5 ay arıza kayıtları ile 2021 yılı ilk 5 ay arıza kayıtları karşılaştırıldığında; söz konusu bölgede arıza sayısında yüzde 36'lık, arıza süresinde ise yüzde 53'lük iyileşme gözlemlendi. Kır çiçeği çıkışı, Selçuklar çıkışı, Oğuzlar çıkışı, Tisan çıkışı olmak üzere bölgede 20.600 metre uzunluğundaki enerji hattı üzerinde Faz-2 bakım çalışmaları tamamlandı ve bu çalışma kapsamında toplam 681 adet izolatör değişimi daha gerçekleştirildi.

Kapsamlı bakım çalışmaları ile birlikte; havai hat şebeke ağırlıklı bölgede, yoğun rüzgarın etkisi ile yaşanan kesintileri engellemek amacıyla OG hatları üzerinde 134 farklı noktada "izolasyon çemberlerinin" montajı yapılarak fırtınalı havalarda iletkenlerde meydana gelen temas kaynaklı kısa devrelerin önlenmesi ile geçici elektrik kesintilerinin önlenmesi amaçlandı.

Yükleniyor

yükleniyor