Temizle
kapat
Online İşlemler
Temizle
kapat

Haber ve Duyuru Detay

30 Haziran 2021

TOROSLAR EDAŞ HATAY'DA YATIRIM ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

Toroslar EDAŞ, Hatay'da sürdürülebilir ve kaliteli enerji sağlamak üzere yeni yatırımlar gerçekleştirmeye hız kesmeden devam ediyor

Sürdürülebilir ve kaliteli enerji sağlamak üzere yatırım faaliyetlerine tüm hızıyla devam eden Toroslar EDAŞ, 2020 yılında Hatay'ın Antakya, Arsuz, İskenderun, Erzin, Payas, Hassa, Samandağ ve Altınözü ilçelerinin muhtelif kesimlerinde elektrik hattı, aydınlatma tesisi, dağıtım merkezi ve KÖK binaları tesis yatırımlarını tamamladı.

Antakya ilçesi, Serinyol Mahallesi'nde yeni bağlantı taleplerini karşılamak ve elektrik arzı kalitesini artırmak için ilave trafo ve yeni şebeke tesis çalışması tamamlayan Toroslar EDAŞ, Odabaşı Mahallesi'nde de 4 kilometrelik aydınlatma tesisi çalışmasını da bitirerek bölgenin aydınlatma ihtiyacını giderdi.

Toroslar EDAŞ, Arsuz ilçesi Karaağaç Mahallesi'nde, yeni yerleşim yerlerinin enerji ihtiyacının karşılamak için besleme noktası sayısını arttırırken, kesinti süresi ve sayısını minimize etmek ve bölgenin aydınlatma ihtiyacının gidermek amacıyla şebeke yenileme ve ilave tesis çalışmalarını tamamladı.

Yatırım çalışmaları kapsamında 6 adet direk üstü trafo güçlendirilerilerek trafo binasına dönüştürülürken, 4 adet yeni trafo binası tesis edildi. 6 kilometrelik yüksek gerilim hattı ve 4 kilometrelik alçak gerilim hattı  yer altına alındı. Ayrıca 8 kilometrelik bir  havai hat ile 5 kilometrelik bir aydınlatma tesisi yapımı tamamlandı.

  • Ekonomik ömrünü tamamlayan hatlar yenilendi İskenderun ilçesi Sarımazı ve İsmet İnönü mahallelerinde ekonomik ömrünü doldurmuş olan elektrik hattının ve trafo binasının yenilenmesi işlemi tamamlandı. Ayrıca yeni bir alternatif besleme tesisi yapılarak olası arızalarda bölgenin farklı noktalardan enerji alabilmesinin önü açıldı. Erzin ilçesi Bahçelievler ve Başlamış mahalleleri ile Payas ilçesi Çağlalık Mahallesi'nde yapılan yatırım çalışmalarıyla, yeni yerleşim yerleri ve TOKİ konutlarının enerji ihtiyacının karşılanması, mevcut tesislerin iyileştirmesi amaçlandı. Çalışmalar kapsamında mevcut enerji nakil hatlarının ve 2 KÖK (Kesici Ölçü Kabini) binasının performansı iyileştirilerek, 2 adet yeni KÖK binası yapımı tamamlandı. Tarımsal sulama, mesken grupları ve yayla hatlarının birbirinden ayrılması çalışmaları tamamlanarak bu mahallelerin ana beslemelerindeki kesinti süresi ve sayısının minimize edilmesi hedeflendi. Hassa ilçesi Hacılar, Derviş Paşa, Dedemli mahalleleri ile Samandağ ilçesi Koyunoğlu Mahallesi genelindeki enerji hatlarının iyileştirilerek, bölgedeki yeni bağlantı ve aydınlatma talepleri karşılandı. Altınözü ilçesinde Fatikli Mahallesi ile Karbeyaz Mahallesi Kavşağını bağlayan yolda, yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda aydınlatma tesisi yapımı tamamlanarak ulaşım daha güvenli hale getirildi.

Yükleniyor

yükleniyor