Anasayfa > > > Akıllı Sistemler ve Ar-ge Projeleri
Akıllı Sistemler Ve Ar-Ge Projeleri
ENERJİSA HIZLANDIRMA PROGRAMI

Enerji Endüstrisinin Geleceğini Beraber Şekillendirelim!


İvme Hızlandırma Programı'yla enerji endüstrisinin geleceğini beraber şekillendiriyoruz! Girişiminizle başvurunuzu tamamlayın, Enerjisa Dağıtım Şirketleri ve Viveka uzmanları ile işletmenizi ölçeklendirmeye başlayın!


PROGRAM DETAYLARI​​
​​
AKILLI ŞEBEKELER VE AR-GE PROJELERİ

Toroslar EDAŞ, Ar-Ge yolculuğuna 2011 yılında Enerji ve Otomasyon Müdürlüğü olarak başlamıştır. İlk olarak SCADA, Enerji Analizörü, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), OSOS gibi altyapı ve adaptasyon projeleri tamamlamıştır. 2013 yılı itibarıyla enerji otomasyon projelerinin yanı sıra Akıllı şebekeler alanına odaklanan TÜBİTAK TEYDEB, AB fonları ve USTDA gibi hibe fonları ile teşviklenen Ar-Ge projelerine başlanmıştır. Toroslar EDAŞ, Ar-Ge projeleri kapsamında teorik bilgi birikiminin deneyimle pekiştirilerek yeni teknolojilerin geliştirilmesi sürecinde Üniversite-sanayii işbirliğinin önemine inanmaktadır. Bu kapsamda TOBB, ODTÜ, Sabancı ile gizlilik çerçeve sözleşmelerinin imzalanmasıyla birlikte proje geliştirme faaliyetlerine başlanmıştır; Gazi Üniversitesi ile sözleşme süreci devam etmektedir. Toroslar EDAŞ, yurtdışında akıllı şebekeler alanında yapılan gelişmeleri yakından takip ederek, Horizon 2020, ITEA3 gibi platformlarda geliştirdiği projeler ile ülkemizi temsil etmektedir.

Akıllı Şebekeler Vizyonu ve Araştırma Alanlarımız

Akıllı şebekeler 2000’lerin başında ortaya konan yeni ve popüler bir kavram olmakla birlikte araştırma ve geliştirme alanında önemli bir potansiyele sahiptir. Akıllı şebeke; temel olarak operasyon, bilgi ve haberleşme sistemlerinin entegrasyonu ile şekillenmiş elektrik dağıtım şebekesidir. Akıllı şebekeler, enerjinin üretiminden, tüketimine kadar her aşamada gerçek zamanlı iki yönlü bilgi transferi sağlayarak sürdürülebilir, güvenli ve enerji verimliliği yüksek bir enerji ağı sunmaktadır. Akıllı Şebekeler konusunda önce çıkan çalışma ve araştırma konuları şöyledir;

  • Akıllı Sayaç Uygulamaları
  • Akıllı Şehirler ve Enerji Verimliliği
  • Dağıtık Üretim
  • Mikro Şebekeler
  • Elektrikli Araçlar
  • Talep Tarafı Yönetimi ve Karar Destek Sistemleri
  • Bilgi ve Haberleşme Teknolojileri
  • Enerji Depolama Teknolojileri​​
     ​​​
Yayınlarımız

Ulusal Verimlilik Kongresi

Enerji Verimliliğinde Akıllı Şebekelerin Rolü T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından 11 Aralık 2013 tarihinde Ankara’da düzenlenen, 4’üncü Ulusal Verimlilik Kongresi kapsamında “Enerji Verimliliğinde Akıllı Şebekelerin Rolü” isimli bir sunum yapılmış ve “Akıllı Şebekeler ve Enerji Verimliliği” isimli bir makale yayınlanmıştır.

Uluslararası Akıllı Enerji ve Güç Sistemleri Konferansı

ICSG 2014 Akıllı Şebekeler Kongresi’nde Enerjisa Dağıtım Ar-Ge ekibimizin makalesi yayınlanmıştır. 2014 yılında ikincisi düzenlenen ICSG 2014 2’nci Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongresi’nde “Akıllı Şebekelerde Karar Destek Sistemleri ile Talep Tarafı Katılımı” isimli makalemiz yayınlanmıştır. Bu makalede, akıllı şebekeler altyapısını kullanan bir piyasa aracı olan talep tarafı katılımı için karar destek sistemlerine odaklanılmıştır. Ayrıca, enerji dağıtım sektörünün güncel durumu ve gelecekte yapılacak akıllı şebeke uygulamalarının üretim, dağıtım ve son kullanıcılar üzerindeki etkileri vurgulanmıştır.

Uluslararası IEEE PES İnovatif Akıllı Şebeke Teknolojileri Konferansı

IEEE PES İnovatif Akıllı Şebeke Teknolojileri Avrupa 2014 Konferansı’nda “Elektrik Dağıtım Sektörü Bakış Açısından; Türkiye’de Akıllı Şebeke Fırsatları ve Karşılaşılan Zorluklar” adlı makalemiz yayınlandı. IEEE tarafından 12-15 Ekim 2014 tarihlerinde düzenlenen 5’inci Uluslararası IEEE PES İnovatif Akıllı Şebeke Teknolojileri Avrupa 2014 Konferansı’nda sunulmak ve yayınlanmak üzere “Elektrik Dağıtım Sektörü Bakış Açısından; Türkiye’de Akıllı Şebeke Fırsatları ve Karşılaşılan Zorluklar” isimli makalemiz kabul edilmiştir. Geçtiğimiz yıllarda Avrupa’nın önemli merkezlerinde yapılan ISGT Europe Konferansı’na 2014 yılında ilk kez Türkiye ev sahipliği yapmıştır. Akıllı şebekeler ve şebeke modernizasyonu konusunda dünyada gelinen son teknoloji ve yaklaşımların tartışıldığı bu uluslararası konferansa dünyanın önde gelen MIT, TUBerlin, Washington State, Manchester, Aalborg, TUDelft, TUDenmark gibi üniversitelerinden akademisyenler, elektrik dağıtım şirketleri ve endüstri partnerleri katılım göstermiştir.

SOLARTR 2014 Konferans ve Sergisi

Güneş Enerjisine İlgi Her Geçen Gün Artıyor! Solar TR tarafından 19-21 Kasım 2014 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilen SOLARTR 2014 Konferans ve Sergisi etkinliğinde “Güneş Enerjisi Uygulamalarının Yaygınlaştırılması için Mikro-şebekelerin Dağıtım Şebekesine Entegrasyonu” konulu bir sunum gerçekleştirilmiştir. Yerli ve yabancı pek çok katılımcının yer aldığı konferansta lisanslı ve lisanssız elektrik üretimi konusunda çeşit eğitimler ve paneller de düzenlenmiştir.​